Önce Fransa sonra İtalya, Hollanda, İngiltere derken Avrupa karışıyor

İsrail'in Filistin'e uyguladığı saldırılar tüm dünyada yankı bulmaya devam ediyor. Fransa İtalya, Hollanda, İngiltere derken şimdide İsviçre'de ve Yunanistan'da Filistin için yapılan protestolara destek olmak amacıyla düzenlendi.

DÜNYA 8.05.2024 01:20:00 0
Önce Fransa sonra İtalya, Hollanda, İngiltere derken Avrupa karışıyor

İsrail'in 7 ayı aşkın süredir saldırılarını sürdürdüğü Gazze Şeridi'nde yaşanan insanlık dramı tüm dünyanın gündeminde. Birçok ülkede başlayan Filistin destek protestolarına iki ülke daha eklendi.

Cenevre Üniversitesi'nde yüzlerce öğrenci ve akademisyen, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto için eylem başlattı. Eylemin düzenlendiği alana Filistin bayraklarının yanı sıra "Filistin'e özgürlük" ve "soykırımı durdurun" yazılı pankartlar asıldı. Göstericiler, eylemin yapıldığı alanda zaman zaman Filistin yanlısı ve İsrail karşıtı sloganlar da atıyor.

Öğrenci ve gösterinin organizatörlerinden İsviçreli Zora, Gazze'de ateşkes sağlanmasını ve devam eden "soykırımın" durdurulmasını talep ettiklerini belirtti.

Zora, "İsviçre'deki tüm üniversiteler ve Cenevre Üniversitesi'nden, İsrail'deki üniversitelerle işbirliğini sonlandırmalarını talep ediyoruz." dedi.

İsviçre'deki üniversitelerden Filistinli öğrencileri kabul etmelerini de istediklerini kaydeden Zora, 2022'de Rusya-Ukrayna Savaşı'nın başlamasının ardından Ukraynalı öğrencilerin İsviçre'deki üniversitelere kabul edildiğini hatırlattı.

Göstericilerin, Cenevre Üniversitesi'ndeki eylemlerini "talepleri karşılanana" kadar aralıksız sürdürmesi bekleniyor.

ZÜRİH ÜNİVERSİTESİ'NE POLİS MÜDAHALESİ

Zürih Üniversitesi öğrencilerinin bugün öğle saatlerinde başlattığı gösteriye ise akşam saatlerinde polis müdahale etti.

Polis, üniversite kampüsünde eylem yapan 100 kadar öğrenciye müdahale etmeden önce alandan ayrılmaları için 5 dakika süre verdi.

Bu süre sonunda eylemciler polis tarafından zorla üniversiteden çıkarılırken, bazı öğrencilerin uzaklaştırılması için güç kullanıldı. Öğrenciler, gösteri sırasında Filistin lehine sloganlar attı.

İSVİÇRE'DEKİ GÖSTERİLER LOZAN ÜNİVERSİTESİ'NDE BAŞLADI

İsviçre genelindeki üniversitelerde Filistin'e destek eylemleri Lozan Üniversitesi'nde başlamıştı.

Lozan Üniversitesi kampüsünde Beşeri Bilimler ve Siyasal Bilgiler fakültelerinin de yer aldığı Geopolis binasında 2 Mayıs'tan bu yana devam eden eyleme yüzlerce öğrenci, araştırmacı ve öğretim görevlisi katılıyor.

Göstericiler, üniversite yönetiminden İsrail üniversiteleri ve kurumlarına karşı "akademik boykot" uygulanmasını talep ediyor.

YUNAN POLİSİNDEN FİLİSTİN DESTEKÇİLERİNE SERT MÜDAHALE

Yunanistan'ın başkenti Atina'daki Parlamento binasının bulunduğu Sintagma Meydanı'nda toplanan göstericiler, Filistin'e destek mesajı verdi.

Eylemciler, "Filistin'e Özgürlük", "Ellerinizi Refah'tan Çekin" sloganları attı.