Okan Üniversitesi Gastronomi Bölümü Başkanı İlkay Gök, “Ben ve hocalarımız Elazığ yemeklerini derslerimizde vermeye başlayacağız”

Okan Üniversitesi Gastronomi Bölümü Başkanı İlkay Gök, “Çok uzun süredir planladığımız hayalimiz yavaş, yavaş gerçekleşiyor. Ben bir Elazığlı olarak burada bulunmaktan çok mutluyum. Gastronomiye uzun zamandır emek veriyorum." dedi

AGAFED üyesi Elazığ Gastronomi ve Turizm Derneği Başkanı Harun Seyran tarafından “Elazığ Lezzet Şöleni Projesi”nin tanıtımı Okan Üniversitesi Gastronomi Bölüm Başkanı İlkay Gök Koordinatörlüğünde gerçekleştirildi. Amaç Harput Türk mutfak kültürü dünyaya tanıtmak.
Okan Üniversitesi Gastronomi Bölümü Başkanı İlkay Gök, şunları söyledi: “İstanbul’dan gelip bu etkinliğe değer katan tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bu günün olmasında büyük emek veren sevgili Harun Seyran Başkanıma ve değerli eşi Mehtap Özer Seyran hanıma çok teşekkür ediyorum. Çok uzun süredir planladığımız hayalimiz yavaş, yavaş gerçekleşiyor. Ben bir Elazığlı olarak burada bulunmaktan çok mutluyum. Gastronomiye uzun zamandır emek veriyorum. Geldiğimizde günümüze bakıyoruz birçok şehirde gastronomi etkinlikleri yapılıyor. Gastronomi anlamda yöresel ürünler tescilleniyor ve dünyaya tanıtmak isteniyor. Ben öncelikle şunu anlatmak istiyorum gastronomi olarak baktığımızda soyut ve somut özellikler hepsi bir arada ve o bölgeyi temsil ettiğinde çok önemli. Gastronomiye ait olan yöre ve kültürün tüm değerlerine sahip çıkmamız gerekiyor. Elazığ Ticaret Odası Başkanımız Asilhan Arslan beyle de görüşmemizde bunu konuştuk. Çok hızlı bir şekilde teknoloji gelişti biliyoruz birçok yemeğimiz var unutulmaya yüz tutmuş yöresel ürünlerimiz var. Gastronomi etkinlikleri yapabiliriz ama bölgemizin yöresel ürünlerini bir şekilde gün yüzüne çıkarmalıyız.” dedi.

GÜNDEM 21.11.2021 20:53:00 0