Elazığ Gastronomi Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Harun Seyran, “Harput Mutfağı’nın çeşitlilik bakımından Türk ve Osmanlı yemeklerde birinciliğini ispatlayana kadar bırakmayacağız”

Başkan Seyran; "Elazığ yemeklerini hazırlayıp sizlere sunuyoruz. 6000 yıllık tarihimizdeki yemekleri gün yüzüne çıkarıyoruz. İçişleri Bakanlığımıza ve Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğümüze sonsuz teşekkür ediyorum. " dedi.

Elazığ Gastronomi Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Harun Seyran, “Elazığ yemeklerini hazırlayıp sizlere sunuyoruz. 6000 yıllık tarihimizdeki yemekleri gün yüzüne çıkarıyoruz. İçişleri Bakanlığımıza ve Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğümüze sonsuz teşekkür ediyorum. Bu projeyi hayata geçirmemize bizlerden desteğini esirgemeyen devlet büyüğümüz Sayın Necati Çetinkaya beyefendiye, her zaman yanımızda olan Çok kıymetli Milletvekilim Zülfü Demirbağ’a ve Çok Değerli Milletvekilim Sermin Balık’a, Agafed Genel Başkanım Ahmet Karaman’a, Okan Üniversitesi Gastronomi Bölüm Başkanı İlkay Gök’e, İstanbul Aşçılar Derneği Başkanı Adem Yılmaz’a Elazığ Gastronomisinde desteğini esirgemeyen Elazığ Valimiz Ömer Toraman’a, Elazığ Belediye Başkanımız Şahin Şerifoğulları’na, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız Asilhan Arslan’a, Elazığ Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Dumandağ’a, Elazığ Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Cemil Erdem’e,  Elazığ Fırıncılar Odası Başkanı İlhan Yıldız’a, Kovancılar Belediye Başkanı Hacı Akpınar’a, Akçakiraz Belediye Başkanı Sabahattin Kaya’ya, Sivrice Belediye Başkanı Turgay Gündoğan, Sivrice Kaymakamı Yunus Emre Vural’a, Elazığ Kültür ve Turizm İl Müdürü Ahmet Demirdağ’a, Elazığ İl Tarım Müdürü Turan Karahan’a, Sivil Toplumla İlişkiler İl Müdürü Oğuzhan Ercan’a ve Müsiad Başkanı Tekin Gürkan’a sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

Seyran; “Ayrıca yüreği ile bizlere inanıp Elazığ Gastronomisini ayağa kaldırmak için Elazığ Lezzet Şöleni 2021’de yer alan paydaşlarımızdan Saray Yemeğin Sahibi Elazığ Asriad İl Başkanı Abdulkerim Yılmaz’a, Elizi Çömleklerinin Yönetim Kurulu Başkanı Munir Suncak’a, Çırçır Şelalesi Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Şimşek’e, Kahvediyarı Yönetim Kurulu Başkanı Melih Savcı’ya, Akbulut Et ve Et Ürünleri Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akbulut’a, Elaziz Mutfak’ın Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Sertkaya’ya, Palu Konağı Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Bahçeci’ye,  Hazar Dibek’e, EFTUD Başkanı Ziyaeddin Akgüneş’e, Windyhill Hotel Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Dal’a, Gülpaş Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Güler’e, Hazar Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Kaya’ya, Ağın Kadınları Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Samiye Genç’e, İçme Girişimci Kadımlar Derneği Başkanı Vesile Üstündağ’a, Guruomari Yönetim Kurulu Başkanı Üzeyir Yılmaz’a, Ünlü Aşçı Feyzullah Şeker’e ve Milad’In Mutfağı Yapımcısı Milad Erdoğmuş’a bütün paydaşlarımıza çok teşekkür ediyorum.” Dedi.

GÜNDEM 18.11.2021 19:56:00 0