Elazığ Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Cemil Erdem, “Harput mutfağını korumak, yaşamak onu kuşaklara aktarmak hepimizin sorumluluğudur”

Elazığ Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Cemil Erdem, “Harput mutfağını korumak, yaşamak onu kuşaklara aktarmak hepimizin sorumluluğudur. Elazığ esnafı olarak bizde Elazığ Mutfak kültürünü tanıtmasını destekliyoruz”

AGAFED üyesi Elazığ Gastronomi ve Turizm Derneği Başkanı Harun Seyran tarafından “Elazığ Lezzet Şöleni Projesi”nin tanıtımı Okan Üniversitesi Gastronomi Bölüm Başkanı İlkay Gök Koordinatörlüğünde gerçekleştirildi. Amaç Harput Türk mutfak kültürü dünyaya tanıtmak.
Elazığ Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Cemil Erdem, “Elazığ esnafı olarak bizde Elazığ Mutfak kültürünü tanıtmasını destekliyoruz. Orta Asya, Artuklu, Selçuklu, Osmanlı ve Türk mutfağının temel taşlarından olan Harput mutfağını korumak, yaşamak onu kuşaklara aktarmak sorumluluk ötesinde, özverili çabalar gerektiriyor. Asırlara meydan okuyan Elazığ Harput Gastronomisinin ayağa kalkmasını ve hak ettiği noktaya ulaşması için durmadan çalışmalı. Bu çabaları verirken bir şehrin kenetlenmesi şart. Bugün 75 yemek çeşidini gezince çocukluğumuzda ki yediğimiz bizim Sivrice bölgesi ve köylerine ait Maş Çorbasını gördüm çok duygulandım. Unutulmaya yüz tutmuş yemeklerimize sahip çıkmak gerçekten çok önemli. Bu Elazığ Gastro Elazığ Lezzet Şöleni 2021 programını çok başarılı buluyorum. Başta Elazığ Gastronomi Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Harun Seyran’ı ve eşi Mehtap Özer Seyran hanımı tebrik ediyorum ve programa destek veren herkesi canı gönülden kutluyorum” dedi.

GÜNDEM 21.11.2021 21:10:00 0