Batı, "Nefes Alacak Halimiz Kalmadı"

atı Kırtasiye Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Batı, “Ticaret Bakanlığı’ndan, Kırtasiye ürün gruplarının zincir marketlerde satışı yasaklanacak ürün grupları arasına alınmasıyla ilgili, destek bekliyoruz. “ dedi.

Ayışığı Gazetemize çok özel açıklamalarda bulunan Batı Kırtasiye Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Batı, “Ticaret Bakanlığı’nın, özellikle pandemi şartlarında gelir kaybına uğrayan küçük esnaf için harekete geçtiğini, bu kapsamda bakanlığın küçük esnafı korumak için üzerinde çalıştığı bir taslakla alışveriş merkezleri ile zincir marketlere mesafe ve nüfus kriteri ile birlikte satış esaslarında bazı değişikliklere gittiği bilgisini çeşitli basın yayın kuruluşları aracılığıyla öğrendik.” dedi.

Batı Kırtasiye Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Batı, yaptığı açıklamada çok önemli konulara dikkat çekti. İşte! Mustafa Batı’nın yaptığı açıklama şöyle: “Ticaret Bakanlığı'nın üzerinde çalıştığı yeni düzenlemeye göre, zincir marketlerde tütün mamulü, mobilya, cep telefonu, elektronik ve beyaz eşya satılamayacak. Faaliyet konusu gıda olan zincir marketlerde kırtasiye ürünlerinin satılması, gerçekleştirdikleri yüksek yatırımlar ile kırtasiye satışı yapmak isteyen perakendeci kırtasiyecilerimizle haksız rekabete sebebiyet vermekte olup; zincir marketlerde bu ürünlerin satılmasının ticaret etiğine de uygun olmadığı düşüncesindeyiz.

Zincir marketlerin hâlihazırdaki konseptinin, biz kırtasiyeciler başta olmak üzere diğer sektörlerde ticaret yapanların iş hacimlerini olumsuz etkilediği ortadadır. Kırtasiye ürünü satarak ticaret yapan ve bu şekilde ayakta kalmaya çalışan kırtasiyeci perakendeci meslektaşlarımız zincir marketlerin orantısız gücünün altında ezilmektedir. Ekonomimiz tüm işletmelerimiz ayakta kaldığında ancak güçlü olabilir.

Perakendeci kırtasiyeciler yıllık satışlarının yaklaşık %40’ını, sezonumuz dediğimiz okulların açıldığı Eylül ayında yapıyor. Ancak aynı dönemde zincir marketlerin de kırtasiye ürünleriyle ilgili kampanyalar düzenlenmesi ve yine bu ürünlerin satışını yapması esnafımızı son yıllarda, oldukça olumsuz yönde etkilemiş, adeta canından bezdirmiştir. Bu durumun yanı sıra salgın sebebiyle yaklaşık bir yıldır kapalı olan okullarımızın sektörümüze etkisi, yapamadığımız sezon satışları ve çalışamadığımız hafta sonları da göz önüne alındığında perakendeci kırtasiyecilerin artık nefes alacak hali kalmamıştır.

Bu sebeple, gıda sektöründe faaliyet gösteren zincir marketlerin satış yaptıkları ürün yelpazesinde kırtasiye ürünleri için de bir sınırlandırma yapılabilmesi amacıyla ilgili merciler nezdinde gerekli girişimler derneğimizce yapılmıştır.

Ticaret Bakanlığı’nın hazırladığı kanun taslağının haberi bile hepimiz için beklenmedik bir umut doğurmuştur. İlgili bakanlıktan ve konuyla ilgili tüm kurumlarımızdan “Kırtasiye ürün gruplarının zincir marketlerde satışı yasaklanacak ürün grupları arasına alınmasıyla ilgili” destek bekliyoruz. “ dedi.

EKONOMİ 17.02.2021 21:28:00 0
Anahtar Kelimeler: "Nefes Alacak Halimiz Kalmadı"