Başkan Karakuş: Cargill'in, Arttırılan Nişasta Bazlı Şeker Kotası ve Kaybeden Türkiye!!!

Karakuş, “Nişasta bazlı şekerlerin (NBŞ) kotası Ülkeler arası belli bir kullanım oranı olan ve Daha önce yüzde 10'dan, yüzde 5'e düşürülen tekrar çıkarıldı." dedi.

Yeniden Refah Partisi İl Başkanı  Av.Erhun Karakuş, “Geçtiğimiz günlerde, Cumhurbaşkanının ABD merkezli bazı üst düzey şirket yöneticileriyle yaptığı toplantıdan sonra nişasta bazlı şekerlerin (NBŞ) kotası yüzde 100 artırılarak, yüzde 2.5’ten yüzde 5’e çıkarılmıştır.” dedi.

Yeniden Refah Partisi İl Başkanı  Av.Erhun Karakuş, yaptığı açıklamada şunları söyldi:

“Nişasta bazlı şekerlerin (NBŞ) kotası Ülkeler arası belli bir kullanım oranı olan ve Daha önce yüzde 10'dan, yüzde 5'e düşürülen sonrasında tekrar 2.5'e düşürülmüştü ama son Resmi Gazete'de yayınlanan kararla yüzde 5'e tekrar çıkarıldı.

Dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan 'İşverenler bundan daha çok kar ediyorsa buna niye engel olacaksınız?' demisti. Tabi bu ifade şeker fabrikalarının özelleştirilmesine olan tepkileri düşürebilmek için yapılan bir siyasi manevraydı.

Cargill’e şirketine verilen ekstra kotadan dolayı ülke ekonomisi tam 7 milyar dolar katma değer kaybı yaşarken, çiftçinin 500 bin hektar alanda pancar tarımı yapması da engellenmektedir. Ayrıca bu süreçte Türkiye 4 milyon ton şeker üretiminden vazgeçerken, 150 bin tarım işçisi de işini kaybetmiştir.

Hayvancılıkta önemli bir yem katkı maddesi olan küspe ve melas üretimindeki kayıptan dolayı da 350 bin ton et açığı oluşmuştur.

Cargill’in başını çektiği NBŞ lobisi, ballı kazançlarının devam etmesi için ekstra kota verilmesini talep etmiş ve talebi ise karşılanmıştır.

GDO’lu tohum başta olmak üzere tarımda birçok tartışmalı uygulamaya imza atan gıda tekeli, “dünyanın besin ihtiyacını karşılamaktadır. Cargill'in Bursa'daki fabrikasının kuruluş yeri de 1. sınıf tarım arazisi. Mahkeme kararları olmasına rağmen Cargill'e şirketi için özel yasa çıkarılmış çok imtiyazlı ve Hükümet tarafından da korunan bir firmadır. Bunlara tanınan imtiyazın, yapılan vergi ve gümrük muafiyetleri kendi vatandaşımıza kendi çiftçimize tanınsa tıpkı 54. Hükümette olduğu gibi şeker ithal eden ülke konumundan ihraç eden ülke konumuna gelmemiz için hiçbir engel bulunmamaktadır. Dolayısıyla Cargill şirketinden başka hiç bir şirkete fabrika kurma ve kota artışının verilmesi mümkün olmayacaktır.

Toplum sağlığını olumsuz yönden etkileyecek olan ve gıda terörüne onay veren bu girişimden derhal vazgeçilmelidir.” dedi.

9.06.2021 21:17:00 0